هنــد كشور افسانه ای

 

Incredible India

 

هند یا هندوستان با نام رسمی جمهوری هند كشوری در جنوب آسیا است كه پایتخت آن دهلی نو است. هندوستان از شمال باختری با پاكستان؛ از شمال با چین، بوتان، نپال و تبت؛ و از شمال خاوری با برمه و بنگلادش همسایه‌است. همچنین هند از باختر با دریای عرب، از خاور با خلیج بنگال، و از جنوب نیز با اقیانوس هند مرز آبی دارد.پهناوری هندوستان ۳٬۴۰۲٬۸۷۳ كیلومتر مربع (هفتم در جهان، ۲ برابر ایران) است. بیشتر سرزمین هندوستان پست و هموار است و رشته‌كوه هیمالیا كه در شمال كشور قرار دارد باعث شده‌است كه رطوبت و ابرهای باران‌زا به شمال آسیا نفوذ نكند و در نتیجه هند كشوری پرباران و مرطوب و دارای خاك بسیار حاصلخیز است. این موضوع باعث شده‌است كه این كشور بتواند جمعیّت بسیاری را در خود جای دهد.جمعیت هندوستان ۱٬۲۱۰٬۱۹۳٬۴۲۲ نفر است كه دومین كشور پر جمعیت دنیا پس از چین به شمار می‌آید. بندر بمبئی (مومبائی) با جمعیتی نزدیك به ۱۴ میلیون تن، پرجمعیت‌ترین شهر هند است. هند بیش از سی و پنج شهر بزرگ با جمعیت بالای یك میلیون تن دارد. بمبئی (مومبائی)، دهلی، كلكته، مدرس، بنگلور، حیدرآباد، اگرا، میسور، جی‌پور، گوا، پونا، بوپال، تریواندروم، سورات، كانپور و احمدآباد از شهرهای مهم این كشور پهناور هستند.

 

 

تاریخ

هندشناسان هند را بخاطر تاریخ طولانی و پیچیده اش گهواره تمدن بشری می دانند. تمدن دیرینه آن مقارن با فراعنه مصر می باشد. هند از قدیمیترین سرزمینهای مسكونی جهان و مهد تمدنی پیشرفته بوده است. آثار تمدن از سالهای 3000-1500 قبل از میلاد در دره سند كشف شده است. نام قدیم هند آریا وارتا به معنی سرزمین آریا بوده است. پس از ورود آریائیها و اختلاطشان با دراویدی ها (سیاهان جنوب هند) اقوام مختلف دیگری نیز از جمله اقوام ایرانی، یونانی، مادی، كوشانی، پارتی، سكاها، هون، ترك، مسیحان اولیه، یهود، زرتشتی، مغول و غیره طی قرون متمادی در هند ساكن شدند. بودای پیامبر در سال 624 پیش از میلاد مسیح در این كشور متولد شد و در 544 پیش از میلاد مسیح درگذشت و با كوروش پادشاه ایران معاصر بود.

در طول تاریخ، هند بارها توسط ایران، یونان، مسلمانان، تركها و مغولها مورد حمله قرار گرفته و به تصرف آنان درآمد. همچنین سرداران و شاهان مختلفی بر علیه اجانب قد علم كرده و حكومتهای مستقل تشكیل می دادند، اما پس از مدتی بر اثر بی لیاقتی و یا حمله كشوری دیگر، مجدداً هند زیر سلطه می رفت. در اوایل قرن شانزدهم پرتغالیها در جنوب هند نفوذ كردند. در اوایل قرن هفدهم نفوذ بریتانیا آغاز گردید و پس از غلبه بر پرتغالیها، فرانسویان، هلندیها و دانماركیها، از نیمه دوم قرن هجدهم، بریتانیا قسمت اعظم هند را تحت كنترل خود درآورد و در سال 1835 میلادی انگلیسی را زبان رسمی هند اعلام نمود.

طی سالهای 1845 و 1846 جنگی بین انگلیسیها و سیكها درگرفت كه ابتدا سیكها پیروز شدند، اما نهایتاً انگلیسیها بر آنان غلبه كردند. با وجود سركوب شدید مردم، در سال 1857 بخاطر زیر پا گذاشتن اعتقادات مذهبی مسلمانان و هندوها توسط انگلیسیها، شورشی ازیك پادگان آغاز شد و بزودی به دهلی رسید و در مدت كوتاهی اكثر نقاط تحت سلطه بریتانیا آزاد شدند. گرچه مسلمانان و هندوها متحداً انقلاب را آغاز كرده بودند، اما درگیری آنها پس از پیروزیهای اولیه باعث حاكمیت مجدد بریتانیا بر هند شد. در نتیجه این انقلاب دولت بریتانیا هند را رسماً ضمیمه خود كرد و تاج امپراطوری هند بر سر ملكه ویكتوریا نهاده شد.

در سال 1895 كنگره ملی هند یا حزب كنگره تشكیل شد و در جنگ جهانی اول با یك میلیون سرباز هندی و 10% تلفات جانی از بریتانیا حمایت كرد. تهیه اجباری غذا برای ارتش بریتانیا باعث قحطی شدیدی در طول جنگ و پس از آن شد. فشار ناشی از قحطی از یك سو و به اجرا درآمدن قانون رولت كه طی آن پلیس تحت امر بریتانیا می توانست هر شخصی را بدون دلیل بازداشت كند از سوی دیگر خشم مردم را برانگیخت. در این ایام ماهاتما گاندی رهبر سیاسی و معنوی هندی‌ها در تاریخ هند ظهور كرد. وی پس از بازگشت از انگلستان و آفریقای جنوبی به هند، به عضویت حزب كنگره درآمد و مقاومت منفی را با دولت بریتانیا اعلام كرد. وی چند بار زندانی و آزاد شد و با سیاست نافرمانی مدنی و روزه های سیاسی اش ملت هند را در راه آزادی از استعمار امپراتوری بریتانیا رهبری نمود. مهاتما گاندی هند را در ۱۵ اوت ۱۹۴۷ (۲۳ مرداد ۱۳۲۶) به استقلال كامل رساند و این كشور را به بزرگترین دموكراسی دنیا مبدل ساخت و در 30 ژانویه 1948 توسط یكی از متعصبین هندو به قتل رسید.

پس از اعلام استقلال هند، جواهر لعل نهرو كه یكی از بزرگ‌ترین رهبران جنبش استقلال هند از كنگره ملی هند بود و از راد مردان تاریخ معاصر هند به شمار می رود، به عنوان اولین نخست ‌وزیر هند انتخاب شد. قانون اساسی هند در سال 1949 به تصویب رسید و از 26 ژانویه 1950 به اجرا درآمد و از آن هنگام تاكنون بدون تغییر بنیادی با موفقیت اجرا شده است. چون حزب گنگره نتوانست خواسته های مسلمانان را برآورده كند، حزب مسلمانان از آن جدا شد و نهایتاً كشور پاكستان به وجود آمد و از آن زمان بین هند و پاكستان كشمكش بوده است. همچنین پاكستان شامل دو قسمت غربی و شرقی بود كه طی درگیریهایی نهایتاً پاكستان شرقی با كمك هند تبدیل به بنگلادش گردید. جواهر لعل نهرو پس از 17 سال صدارت در سال1964 درگذشت و در سال 1966 دخترش خانم ایندیرا گاندی به نخست وزیری رسید.

تنها یك بار در اواخر دهه 1970 وقفه ای به دلیل درگیری های داخلی در روند دموكراسی این كشور ایجاد شد. یكی از مهمترین عواملی این درگیری ها كه منجر به اعلام حالت فوق العاده از سوی ایندیرا گاندی شد، نارضایتی شدید مردم از برنامه های تنظیم خانواده وی بود كه برای كاهش رشد سرسام آور جمعیت هند پیگیری میكرد. ایندیرا گاندی پس از چند بار خلع ید شدن و مجدداً به قدرت رسیدن توسط ارتش سرنگون شد و نهایتاً توسط یكی از نگهبانان سیك خود به قتل رسید. پس از ایندیرا گاندی فرزندش راجیو گاندی به صدارت رسید. وی نیز با مواد منفجره ای كه داخل حلقه گل كار گذاشته شده بود به قتل رسید.

 

مردم

 

با جمعیتی بیش از یك میلیارد نفر هند دومین كشور پرجمعیت دنیاست. تنوع نژادی، فرهنگی، زبانی و مذهبی این كشور را به چشم اندازی شگرف از همزیستی مسالمت آمیز میان اعتقادات گوناگون مبدل ساخته است. علیرغم اینكه هند تركیبی از ادیان مختلف و فرقه های مذهبی گوناگون است، قانون اساسی هند اشاره ای به مذهب رسمی كشور ندارد و به دولت های ایالتی اختیارات گسترده ای اعطا كرده است. اكثر فرقه های دینی از هندوئیسم، اسلام و بودیسم نشات گرفته اند. مردم هند مخلوطی از نژاد سفید، زرد و سیاه و از سه تیره عمده هند و اروپایی، دراویدی و مغولی بوده و 83% آنان هندو، 11% مسلمان، 3% مسیحی، 2% سیك و 1%

بودایی می باشند.

اگرچه هند زادگاه آئین بودا بوده است، اما جمعیت بودائیان هند در حال حاضر تنها حدود 8 میلیون نفر برآورد می شود. همواره تكامل و توسعه بسیاری از ادیان آسیای جنوب شرقی در كشورهایی مانند چین و ژاپن تحت نفوذ عمیق مذاهب هند باستان از جمله آئین بودا بوده است. هند درعین حال مهمترین كلنی مذهب ایرانی زرتشتی در سراسر جهان است.

 

 

فرهنگ

هند سرزمین معابد و مساجد و صومعه سراهاست. هندیها اعتقادات خاصی دارند. آنها معتقدند كه شیوا "الهه رقص" اولین كسی بود كه رودخانه را از بهشت به زمین آورد، به همین دلیل رودگنگ را مقدس می دانند و آن را شیوا می خوانند. از دستآوردهای فرهنگی هند علاوه بر تنوع غذایی كم نظیر آن، پیشرفت چشمگیر این كشور در تولیدات سینمائی، هنرهای دستی با رنگهای شاد و متنوع، جشنها و فستیوالها و رقصهای سنتی با لباسهای رنگارنگ و تزئینات بسیار زیبا است. هند همچنین سرزمین تزكیه روح و نفس است و همه ساله میلیونها نفر را از سراسر دنیا برای درمان جسم و روح، خداشناسی و خودشناسی به سوی خود جلب می نماید.

 

 

    

 

زبان

زبان رسمی هندی است، اما انگلیسی و همچنین 1652 لهجه و زبان محلی نیز متداولند و خطوط رایج سانسكریت (دوانگاری) و لاتین می باشند. در قانون اساسی هند علاوه بر زبان هندی از شاخه زبان های هندو ایرانی، 14 زبان دیگر نیز به رسمیت شناخته شده اند. این زبان ها به دو شاخه دراویدی ( 24%) كه بیشتر در جنوب تكلم می شوند و هندو اروپایی (74%) تقسیم می شوند.

همچنین سالیان دراز حكومت استعماری بریتانیا بر به قاره موجب شده است كه انگلیسی زبان دوم بسیاری از مردم هند باشد. زبان فارسی هم از آن رو كه قرن ها زبان رسمی سلاطین بابری درهند بود علاوه بر تكلم توسط اقلیت پارسی هند تاثیر قابل ملاحظه ای بر زبان های رایج در شبه قاره به ویژه زبان اردو داشته است. گواه این مطلب وجود اشعار فارسی با خط نسخ یا نستعلیق است كه آثار ارزنده معماری و شاهكارهای هنری این كشور را زیبائی خاصی بخشیده اند.

 

حیات وحش

 

 

 

هند از حیات جانوری بسیار متنوعی نیز بهره می برد و زیستگاه بسیاری از پستانداران بزرگ مانند فیل آسیایی، كرگدن تك شاخ و ببر می باشد و بیش از 2000 گونه پرنده و سه نوع كروكودیل در این كشور زندگی می كنند. هندوستان دارای كیلومترها پارك می باشد كه در آنها حیات وحش بصورت بكر محافظت می شود و هزاران حیوان وحشی بصورت آزاد در آنها زندگی می كنند. منطقه حفاظت شده ای در استان گجرات تنها پناهگاه باقیمانده حدود 300 شیر آسیایی است.

 

 

 

 

 

نظام سیاسی

حكومت هند جمهوری چند حزبی فدرال است كه در آن نخست وزیر بالاترین مقام اجرایی كشور و رئیس جمهور مقامی تشریفاتی است كه معمولا از میان چهره های دارای محبوبیت گسترده در سراسر كشور انتخاب می شود. قوه قانونگذاری هند از دو مجلس عوام (لوك سابا) و مجلس سنا (راجیا سابا) تشكیل شده است. مجلس عوام 545 نماینده دارد و نخست وزیر را معرفی می نماید و نمایندگان سنا 250 نفرند كه متخصص در زمینه ادبیات، علم، هنر و مسائل اجتماعی می باشند. پایتخت جمهوری هند دهلی [Delhi] و بزرگترین شهرهای آن بمبئی [Bombay/Mumbai]، كلكته [Calcutta]، مدرس [Chennai/Madras]، بنگلور [Bangalore] و حیدرآباد [Hyderabad] هستند.

 

كشاورزی

هند از بزرگترین كشورهای دنیا از نظر ارزش تولیدات كشاورزی است و به صورت سنتی همواره یك كشور كشاورزی بوده است. هند بزرگترین تولیدكننده چای دنیا و چهارمین صادركننده این محصول پس از كنیا، سریلانكا و چین است. كشت اصلی هند مانند دیگركشورهای شرق آسیا برنج است واین كشور پس از چین دومین تولیدكننده برنج دنیاست. هند همچنین رتبه اول دنیا در تولید ارزن، كنف و بادام زمینی و رتبه دوم در تولید ذرت، نیشكر و شاهدانه را داراست. سایر تولیدات كشاورزی هند بادام، گندم، جو، قهوه، پنبه، تمبر، ادویه، موز و نارگیل است. وجود 200 میلیون گاو در هند این كشور را اولین مسكن این حیوان در دنیا ساخته است. اگرچه دین هندو خوردن گوشت گاو را ممنوع كرده است و اكثر مسلمانان این كشور هم از خوردن گوشت خودداری می كنند، اما از شیر آن استفاده می شود.

 

 

 

صنعت

مهمترین صنایع هند نساجی، فولاد، محصولات غذایی، سیمان، ماشین آلات، شیشه، مواد شیمیایی، چرم، صنایع دستی، شكر تصفیه شده، كاغذ و مقوا، آلومینیوم، دوچرخه، موتورسیكلت، اتومبیل سازی، پمپ برقی و صنایع اتمی می باشند و معادن مهم آن ذغال سنگ، میكا، منگنز، آهك، آهن، بوكسیت، كرم، نقره، فسفات، مس، روی، سرب، نمك، نفت، اورانیوم و سنگهای قیمتی می باشند.

 

 

 

 

 

 

اقتصاد

اگر روزی نام هند فقر و تنگدستی را به یاد می‌آورد، اكنون پیشرفت های اقتصادی و رنسانس علمی این كشور توجه همگان را به خود جلب كرده است. مدت‌هاست كه سرمایه گذاری های عظیم خارجی در این كشور امری عادی به شمار می‌آید و فروش كالاهای هندی در بازار‌های جهان به شدت افزایش یافته است. صادرات هند بیشتر شامل پنبه، منسوجات، چای، شكر، قهوه، فلزات، آهن و فولاد، ادویه، كنف و موز است كه اكثرا ًبه آمریكا، ژاپن، روسیه، انگلستان و ایران است و واردات عمده هند نفت، غذا، دانه های خوراكی، وسایل الكتریكی، ماشین آلات، پارچه و كود شیمیایی است كه اكثراً از آمریكا، روسیه، انگلستان و آلمان می باشد. در دو دهه اخیر، هند به یكی از اصلی ترین مراكز تولید نرم افزار در سطح جهانی تبدیل شده است و برنامه نویسان هندی سهم قابل توجهی از تولیدات نرم افزاری جهانی را به خود اختصاص داده اند. هند در بسیاری از امور خدماتی در سطح جهانی مركزیت یافته است و امور تایپ و ویرایش بسیاری از نشریات تراز اول دنیا در این كشور صورت میگیرد.

کلیه حقوق متعلق به آژانس هواپیمایی آساره میباشد